Miasto i ogród

Z początkiem czerwca br. Płyta Główna Placu Defilad radykalnie zmieniła swój wygląd dzięki synergii projektu „Plac Defilad” z projektem „Miasto i Ogród” zasilanym przez markę BMW i3. Posadzony społecznie ogród pełen kwiatów, ziół i warzyw, uzupełniły podarowane przez firmę Grąbczewscy platany i lipy warszawskie.

Aranżację przestrzeni uzupełniły 25-metrowy stół, outdoorowa ława i leżaki. Mocno urbanistyczna dotychczas przestrzeń zmieniła się w zieloną przyjazną enklawę, w której chętnie zatrzymują się przechodnie, turyści wybierający się na XXX piętro PKiN czy widzowie teatrów.

Projekt „Miasto i Ogród” zasilany przez BMW i3 miał swoją premierę w 2014 roku, kiedy to gościł na terenie dawnej Fabryki Norblina. Promuje on ideę miejskiego ogrodnictwa i wpisuje się w trendy zrównoważonego rozwoju miast.

Przez całe lato w ogrodzie odbywać się będą koncerty i spotkania, projekcje filmowe, zajęcia sportowe i liczne warsztaty, również dla dzieci.

Organizatorzy
Partnerzy
Partnerzy medialni
Pożegnanie z "Miastem i Ogrodem"
Niedziela 26 września - elektryzujący finisaż "Miasta i Ogrodu" zasilanego przez BMWi.

W ostatnią niedzielę września i jednocześnie pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni, żegnamy się z projektem „Miasto i Ogród” na Placu Defilad.
Na zakończenie zapraszamy Was na elektryzujący finisaż, podczas którego:
• zaprosimy Was do świata BMW i
• zaproponujemy Wam przejażdżkę BMW i3
• zorganizujemy zawody na najbardziej energooszczędnego kierowcę
• wspólnie z Asią Gawrońską, szefową kuchni Baru Studio, przygotujemy potrawy z ogrodowych plonów
• wysłuchamy wyjątkowego koncertu Requiem Mozarta w wykonaniu Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej i chóru
• udowodnimy, że energię wyprodukowaną siłą Waszych mięśni możecie wykorzystać w praktyce ładując akumulatory Waszych smartfonów.

Szczegółowy program wydarzenia:
12.00 – 17.00 Jazdy testowe BMW i3.
Elektryzująca przygoda z elektromobilnością.
Zawody dla energooszczędnych z BMW i3 (starty o pełnej godzinie).
Tor jazdy i malowanki dla dzieci.
13.00 Warsztaty kulinarne z Asią Gawrońską.
19.00 Koncert Requiem Mozarta.

Wszystkim Partnerom Projektu "Miasto i Ogród" dziękujemy za wspólne cztery miesiące!

Zwiń
Warsztaty zielarskie
Ziołowa apteka na każdą pogodę

W ramach warsztatów w "Mieście i Ogrodzie" zasilanym przez BMWi robilismy już wianki, hamaki, przetwory na zimę, a nawet kremy.
Zbliża się się jesień a z nią przeziębienia. Dlatego na Placu Defilad warsztaty o niezwykłych właściwościach leczniczych roślin.
Zielarskie warsztaty poprowadziła Klaudyna Hebda, autorka bloga klaudynahebda.pl (dawniej Ziołowy Zakątek).

fot. Filip Trzaskowski

Zobacz zdjęcia
Zwiń
Zrób sobie … wianek
Kolejne warsztaty w Mieście i Ogrodzie

W ramach projektu Miasto i Ogród cyklicznie odbywają się warsztaty z miejskiego ogrodnictwa. Mogliśmy podziwiać już pszczoły w mieście czy dowiedzieć się od Sławka Sędzielskiego, jak sadzić i chronić miejski ogródek. W ostatni weekend mogliśmy nauczyć się pleść wianki. Chętnych do nauki nie brakowało…

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

Zobacz zdjęcia
Zwiń
Pierwszy dzień lata
Piknik i jazdy próbne z BMW i3 w Mieście Ogrodzie

W niedzielę 21 czerwca, w pierwszy dzień lata mieszkańcy Warszawy uczestniczyli w dniu z BMW i. Przejażdżki BMW i3 dla rodziców czy pierwsze próby na torze specjalnie przygotowanym dla najmłodszych „kierowców”. W ramach warsztatów miejskiego ogrodnictwa, można było dowiedzieć się czegoś na temat miejskiego pszczelarstwa i zobaczyć prawdziwy ul. Pokazy udzielania pierwszej pomocy zaprezentował Pokojowy Patrol WOŚP a dzieci uczestniczyły w zorganizowanych przez Cafe Kulturalną warsztatach „Zrób sobie … auto” podczas których tworzyły własne autka z materiałów recyklingowych. A wszystko w rytm muzyki Marcina Maseckiego i przy śniadaniu w Barze Studio. Po południu dzieci wraz z rodzicami świetnie bawili się oglądając spektakl Teatrzyku Czekoladowy Słoń: „Zakochani w gęsi” przygotowany wraz z Teatrem Studio.

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

Zobacz zdjęcia
Zwiń
Magiczna noc pod Pałacem
Prawie 400 osób zasiadło 20 czerwca do pięknej miejskiej kolacji w ogrodzie

Podświetlone drzewa, lampiony, stoły rozstawione pośród roślin i kwiatów, doskonałe jedzenie, orkiestra na żywo grająca tanga i piosenki o Warszawie. Prawie 400 osób zasiadło 20 czerwca do pięknej miejskiej kolacji w ogrodzie. Na jeden świętojański wieczór, Płyta Główna Placu Defilad zmieniła się w niezwykłe, magiczne miejsce.

Scenografia Kolacji została wpisana w ogród, który niedawno powstał pod Pałacem. Dzięki firmie Grąbczewscy podczas samej kolacji pojawiło się dużo dodatkowej zieleni. Kwiaty były wszędzie: w donicach, na stołach, w przejściach. Nawet na głowie Adama Mickiewicza, spoglądającego na Plac sprzed Pałacu, pojawił się wianek. Walory scenografii wydobywało światło. Pałac, podświetlony tego wieczoru na niebiesko, również prezentował się w tej scenerii otoczeniu niezwykle.

Zdecydowanym atutem kolacji było wyjątkowe menu, inspirowane latem i ogrodem - dania serwowane a la minute, podane w wykwintny sposób i ciekawie zaaranżowane. Menu opracowała Joanna Gawrońska, na co dzień szefująca kuchni w barze Studio. Goście mieli okazję spróbować m.in. grillowanych szparagów z solą cytrynową, karmelizowanych warzyw sous vide podanych z cheddarowym kremem brulee, płatkami kwiatu chabru oraz zielonym pesto z liści kolendry i pietruszki, czy baby ziemniaczanej z sałatką z mini rukoli, musztardowca i rukwii wodnej z bratkami. Menu wzbogaciły znane marki jedzeniowe takie jak Baziółka, S. Pellegrino i Acqua Panna oraz Jacob's Creek. Natomiast firma Lukullus podczas kolacji zaprezentowała premierowo swój nowy deser – Kremówkę nocy letniej.

Niezwykłą oprawę muzyczną stworzyła grająca na żywo Orkiestra Placu Defilad pod kierownictwem artystycznym Sebastiana Wypycha. Kolacja pod gołym niebem i rozbrzmiewający w tle Astor Piazzolla. Osiem osób na scenie. Piękne tanga polskie i argentyńskie oraz piosenki Władysława Szpilmana. Usłyszeć można było takie utwory jak "Pójdę na Stare Miasto", "W małym kinie", czy "Jeśli kochasz się w dziewczynie".

Wyzwaniem okazała się pogoda. Z różnych dzielnic Warszawy docierały informacje o deszczu, który praktycznie cały wieczór nas oszczędzał. Pierwsze krople spadły pod koniec deseru. Ale zarówno orkiestra, jak i goście nie poddawali się - dodaje Marta Bartkowska. Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni. Dostajemy telefony, że pomysł spodobał się też naszym gościom. Chcemy, aby tego rodzaju wydarzenia, wokół stołu, większe i mniejsze, działy się na Placu Defilad częściej.

KOLACJA W OGRODZIE / Sen nocy letniej

Wydarzyło się 20 czerwca 2015. W Warszawie. W PolsceRealizacja: Beata Małyska

Posted by Plac Defilad on Tuesday, July 21, 2015

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska, archiwum

Zobacz zdjęcia
Zwiń