Rodzinna sobota na Placu Defilad
Podziemny Plac, słuchowiska i krokiet

Koniec wakacji i koniec lata zbliża się nieuchronnie, ale nie kończy się jeszcze sezon na Placu Defilad. Sobotę warto spędzić wspólnie z rodziną przed Teatrem Studio, bo będzie dużo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Pałac siedmiu zagadek

W sobotę o 11.30 rozpocznie się jeden z projektów wyłoniony w konkursie na projekt sąsiedzki ZRÓB SOBIE PLAC, międzypokoleniowa gra miejska „Pałac siedmiu zagadek” Punkt startu: stół przy pawilonie H&M.

Scenariusz gry został zaplanowany tak, aby zapoznać młodszych i starszych mieszkańców Warszawy z burzliwą historią placu Defilad, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Pałacu Kultury i Nauki i jego charakterystycznej architektury. Uczestnicy gry dowiedzą się, m.in. jak wyglądało centrum miasta przed wojną, w jakich okolicznościach zapadła decyzja o budowie Pałacu, bohaterem jakich ciekawych wydarzeń był budynek i jego otoczenie, jak wyglądało życie w przedwojennej i powojennej Warszawie. Zapoznają się z fotografiami dokumentującymi zarówno dawną zabudowę, wojenne zniszczenia jak i współczesne oblicze Placu Defilad. Na każdym z 7 przystanków doświadczony przewodnik Towarzystwa Przyjaciół Warszawy opowie fragment historii związany z Placem Defilad, a następnie zada jedną zagadkę. Przystanki będą dotyczyły dawnej zabudowy Warszawy, architektury Pałacu Kultury i Nauki, ciekawym wydarzeniom realizowanym dawniej i dziś na Placu, pałacowej fauny i flory, nawiązaniom literackim i filmowym (m.in. w „Małej apokalipsie” T. Konwickiego, w „Ekstradycji” W. Wójcika, „Rozmowach kontrolowanych” S. Chęcińskiego, „Misiu” S. Barei).

Uczestnicy gry będą podzieleni na 5‐osobowe zespoły. Każdy zespół dostanie instrukcję dotyczącą gry wraz z mapą terenu i zaznaczonymi stanowiskami. Po zakończeniu gry uczestnicy podsumowują swoje punkty oraz otrzymają pamiątkowe dyplom

Dzikie dźwięki – słuchowiska dla dzieci

Następnie o godzinie 13 rozpocznie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Słuchowisk „Do usłyszenia na Placu Defilad”. Tym razem oba słuchowiska powstały specjalnie dla dzieci. Słuchowiska jak zwykle będą w formule Silent Disco, czyli każdy mały i duży słuchacz będzie mógł wypożyczyć sobie słuchawki i zanurzyć się w dźwięki siedząc na leżakach.

„Tam, gdzie mieszka cisza” przeniesie słuchaczy do domu Dźwiękoksiężnika, który od pewnego pisarza dostał bardzo trudne zamówienie – stworzyć eliksir ciszy. Słuchowisko na podstawie tekstu Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz powstało w ramach projektu „Teatr dźwięku dla dzieci”. Scenariusz został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot we współpracy z Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Muzykę skomponował Piotr Pawlak, realizacją dźwiękową zajął się Jacek Puchalski, a w słuchowisku zagrali aktorzy Teatru Miniatura: Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Anna Makowska-Kowalczyk, Jacek Majok i Andrzej Żak.

Drugie słuchowisko - „Ktoś stuka za ścianą” Agnieszki Taborskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego- to zabawna i bardzo muzyczna opowieść, w której poza pewną sympatyczną rodziną walczącą z hałasem jako bohaterowie występują m.in. Różowe Zatyczki do Uszu, pani Wiertarka, pani Suszarka i Kwiatki. Scenariusz słuchowiska otrzymał wyróżnienie w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot, Teatr Miniatura i Teatr Polskiego Radia.

Puchar Polski w Krokiecie

Również w sobotę ale o godzinie 14.00 w ramach kolejnego projektu sąsiedzkiego ZRÓB SOBIE PLAC odbędzie się Puchar Polski w Krokiecie. Organizatorzy chcą udowodnić, że krokiet to nie tylko jedzenie, krokiet to nie tylko gra. Krokiet łączy ludzi w wieku od 3 do 217 lat. Krokiet to nie tylko sport, to kultura - kultura porozumienia i spotykania się. To szansa by wyjść w miejską przestrzeń i aktywnie spędzić czas poznając tajniki tego królewskiego sportu. Pomiędzy 14.00 a 16.30 odbędzie się otwarta gra, podczas której każdy będzie mógł spróbować swoich sił i... pokochać krokiet oraz wziąć udział w mini rozgrywce poprzedzającej finał, który rozpocznie się od godzinie 18.

Wszystkich dużych i małych zapraszamy!

Organizator: Plac Defilad/ Teatr Studio

Współorganizatorzy: barStudio, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Partnerzy: RWE przedstawia innogy, H&M, Grabczewscy

Patroni medialni: Co Jest Grane24

Zwiń
19.08
Elektryzujemy Plac

ZRÓB SOBIE PLAC

Elektryzujemy plac - warsztaty I Plac Defilad

Warsztaty odbywają się co godzinę i trwają ok. 50 minut.

Na zajęcia obowiązują ZAPISY pod adresem: pozytywniezedukacja@gmail.com. W treści prosimy podać imie i nazwisko, wiek oraz godziny warsztatów, w których chcemy wziąć udział.

19 sierpnia (piatek), godz. 15:00 - 19:00

Arduino

Zaprogramuj swój pierwszy mikrokomputer.

Steruj lampką i silniczkiem automatycznie.

20 sierpnia (sobota), godz. 12:00 - 16:00

Uklady elektryczne

Połącz kabelki i baterie tak, by włączyć lampkę lub silnik.

21 sierpnia (niedziela), godz. 12:00 - 16:00

Upcycling zabawek - zobaczmy, jak działa twoja stara znudzona zabawka.

Możesz przynieść ze sobą swoją elektronicza starą zabawke i zobaczyć co ma w środku, i może przy niej troche pomajstrować. U nas będą narzędzia.

W ramach warsztatów wszyscy, niezależnie od wieku mają szanse poeksperymentować, tworząc układy elektroniczne, pisząc swój pierwszy program komputerowy, poznać zawartość urządzeń elektronicznych i wykorzystać je do stworzenia drobnych projektów na miejscu.

Układy elektroniczne umożliwią uczestnikom włączać i wyłączać silniczki, lampki i inne komponenty elektroniczne, zapoznając z podstawami działania urządzeń z użyciem zasilania ze zwykłej baterii.

Przy rozbiórce podzespołów uczestnicy będą mieli szanse popisać się kreatywnością i przemienienia zebranych części w coś nowego, być może poruszającego się lub wydającego dźwięk lub zwyczajnie kręcącego się, pełniąc role wiatraka, wykorzystując przygotowane wcześniej części konstrukcyjne i "odpadki" z niedziałających urządzeń. A poznając tajniki programowania uczestnicy dowiedzą się, jak prosto sprzężyc ze sobą przykładowo ogrodowy panel słoneczny, pełniący role czujnika światła z silnikiem, który reagować będzie na ilość docierającego światła do czujnika.

Organizator: Plac Defilad/ Teatr Studio

Współorganizatorzy: barStudio, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Partnerzy: RWE przedstawia innogy, H&M, Grabczewscy

Patroni medialni: Co Jest Grane24

Zwiń
Mikro Teatr 2 1/2
Anna Smolar, Weronika Szczawińska/Piotr Wawer, i Katarzyna Szyngiera

„Mikro Teatr” tym razem na Placu Defilad! Anna Smolar, Weronika Szczawińska/Piotr Wawer, i Katarzyna Szyngiera przedstawią swoje 16 minutowe spektakle w ciągu jednego wieczoru.

Kuratorem cyklu "Mikro Teatr" jest Tomasz Plata, spektakle w tej formule były realizowany już dwa razy z ogromnym powodzeniem w Komunie//Warszawa. Zasady są proste: spektakl „Mikro Teatru” nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół realizatorów może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, kilka reflektorów, jeden rzutnik wideo, jeden niewielki rekwizyt. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki. Jeden wieczór „Mikro Teatru” to kilka spektakli w jednym. Na Placu Defilad to są aż cztery propozycje: dwa projekty, które powstały już wcześniej w Komunie//Warszawa, Anny Smolar i Weroniki Szczawińskiej i spektakl premierowy Katarzyny Szyngiery.

Anna Smolar pokaże swoje 16 minutowe „Mikro Dziady”, których premiera odbyła się podczas pierwszej edycji „Mikro Teatru”. Reżyserka tak wspomina swoją pracę nad koncepcją: „O czym mówić w 16 minut? Jak mówić? Czy to w ogóle będzie jeszcze teatr? Czy tego pana, który wychodzi na scenę, można jeszcze nazwać aktorem? Pracując nad tym spektaklem, tracimy orientację. Wszystko można i nic nie można.”

Weronika Szczawińska i Piotr Wawer przedstawią swój 16 minutowy projekt „tempo tempo” z lipcowej odsłony cyklu: „Pomysł na mikroteatr zalet ma bez liku: nie od dziś wiadomo, że w przewrotnym narzeczu sztuki „ograniczenie” może znaczyć tyle, co „swoboda” i „wena”. Osobiście sądzę też, że w teatrze „krócej” to synonim „lepiej” i cieszę się, że na dnie mikroteatralnej formuły czai się Georges Perec. Nie wszystkie reguły-restrykcje uważam jednak za udane – do niektórych polski teatr przyzwyczaja swoich twórców aż nadto.”

Katarzyna Szyngiera: "Wiersze Jarosława Kaczyńskiego pisane nocą - 76 i 4/30" przedstawione w formie mikro koncertu to mikro koncert wykorzystujący teksty Jarosława Kaczyńskiego pisane w dzień. W świecie - poza polską kulturą, w świecie - podzielonych na nas i onych, twórcy szukają normalnego człowieka, który nie byłby w typie boga. To wymaga od nich wielkiej determinacji. Cel nie może zostać spuszczony z oka. Droga do demokracji jest otwarta." reżyseria: Katarzyna Szyngiera występują:Michał Podsiadło, Damian Pielka

„Mikro Teatr” to ćwiczenia z samoograniczenia. To zarazem próba refleksji nad sposobami produkcji teatru. Czy teatr zawsze musi być wielką produkcyjną machiną? Jak dalece można ograniczyć produkcyjne zaplecze teatru, a zarazem zachować jego jakość? Czy teatr skromniejszy nie byłby zarazem teatrem bardziej demokratycznym, bardziej dostępnym?

„Mikro Teatr” to również przypomnienie o wciąż nie dość dobrze dostrzeżonej i zrozumianej w Polsce tradycji działań performatywnych, w ramach których konwencja teatralna została wzbogacona o wpływy z kręgu sztuk wizualnych, szczególnie sztuki konceptualnej. Gdyby szukać prekursorów „Mikro Teatru”, trzeba by wskazać Tima Etchellsa, Tino Sehgala, Jerome’a Bela. – Przygotowanie tego typu przedstawienia jest wyzwaniem większym niż wskazuje na to nazwa projektu. Jest za długo, żeby wystarczył jeden pomysł, za krótko na klasyczną narrację. Trzeba wymyślić nową formułę – komentuje Grzegorz Laszuk z Komuny// Warszawa.

Organizator: Plac Defilad/ Teatr Studio

Współorganizatorzy: barStudio, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Partnerzy: RWE przedstawia innogy, H&M, Grabczewscy

Patroni medialni: Co Jest Grane24

Zwiń
Czikung o poranku
Chińska Gimnastyka na Placu Defilad!

Plac Defilad i Teatr Studio zapraszają na

CZIKUNG (QIGONG)

chińską gimnastykę dla zdrowia

WSTĘP WOLNY

KIEDY

w każdy wtorek i czwartek

GDZIE

Płyta Główna Placu Defilad

przed wejściem do Teatru Studio

CO TRZEBA MIEĆ

wygodny strój

O QIGONGU

Czikung (chiń. qigong) to wszechstronny system wielu różnych ćwiczeń fizycznych, oddechowych i psychofizycznych, mający na celu utrzymanie do późnego wieku dobrego zdrowia i sprawności we wszystkich sferach aktywności człowieka, czyli osiągnięcie zdrowej długowieczności. Ćwiczenia te rozwijały się w Chinach od kilku tysięcy lat i nadal

są masowo uprawiane przez Chińczyków na co dzień, głównie w parkach. Proponowane ćwiczenia obejmują bogaty wybór różnych form chińskiego czikungu, dzięki czemu można układać ciekawy i różnorodny program zajęć, dostosowany do możliwości i potrzeb uczestników. Nadają się dla osób w każdym wieku, w tym seniorów.

Są wśród nich ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie i ścięgna, korygujące układ kostny z kręgosłupem na czele, zwiększające energię i siły życiowe, regulujące pracę układu oddechowego i praktycznie wszystkich narządów wewnętrznych, poprawiające równowagę psychofizyczną, oczyszczające, relaksujące. Są formy automasażu chińskiego, oddziaływanie leczniczą wibracją dźwięku i elementy akupresury. Wszystko to stanowi kompleksowe oddziaływanie na organizm dla polepszania jakości stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

PROWADZĄCA

KAXIA. E. KOWALEWSKA

Instruktorka tajczi i czikungu, kwalifikowana instruktorka rekreacji ruchowej - fitnessu psychofizycznego. Ukończyła kurs specjalistyczny w tym zakresie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Tajczi uczyła się w Chinach na Uniwersytecie Sportowym w Pekinie i na seminariach w Europie u Mistrzów Yang Juna i Yang Bina, bezpośrednich spadkobierców stylu rodziny Yang. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Tajcziczuan Stylu Yang. W 2007 r. brała udział w międzynarodowym turnieju tajczi w Taiyuan, Shanxi.

Czikungu uczyła się od mistrzów: Liu Zhongchuna, Daisy Lee, Sławomira Pawłowskiego, Francesca Garripoliego i innych nauczycieli. Posiada 8-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z gimnastyki chińskiej na Uniwersytecie III Wieku, letnich obozach rodzinnych organizowanych przez urząd miasta, w klubach fitness i z własną grupą. Prowadzi czikung i tajczi w Naturalnym Centrum Zdrowia w Warszawie, współpracuje jako instruktorka z Fundacją Dantian (http://www.fundacjadantian.com/) oraz z portalem internetowym drogidozdrowia.pl (http://www.drogidozdrowia.pl/pl/), gdzie pisze artykuły propagujące chińskie sposoby dbałości o zdrowie i zdrowy styl życia. Upowszechnia gimnastykę na świeżym powietrzu wzorem chińskim - w sezonie letnim prowadzi ogólnodostępne ćwiczenia w parku.

Organizator: Plac Defilad/ Teatr Studio

Współorganizatorzy: barStudio, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki,

Partnerzy: RWE przedstawia innogy, H&M, Grabczewscy, Polityka, Paszporty Polityki

Patroni medialni: Co Jest Grane24,

Zobacz zdjęcia
Zwiń
!!!
Konkurs projektów rozstrzygnięty

W konkursie "Zrób sobie Plac", organizowanym przez Teatr Studio im. S.I. Witkiewicza, realizowanym przy merytorycznym wsparciu Fundacji Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", wzięło udział osiemnaście projektów.

Komisja konkursowa (przedstawiciele Teatru Studio, Fundacji Stocznia, Centrum Komunikacji Społecznej i barStudio) do dalszego etapu rekomendowała dziewięć pomysłów.

W ocenie członkiń i członków komisji wybrana dziewiątka najlepiej wypełniła założenia, które przyświecały organizatorom konkursu i jednocześnie wyczerpała limit środków przeznaczonych na projekt "Zrób sobie Plac".

Zwycięskie projekty to:

  1. "Pałac siedmiu zagadek". Międzypokoleniowa gra miejska.

  2. Puzzle na Placu.

  3. Zrób sobie animowaną pocztówkę 3D z placem i pałacem.

  4. Elektryzujemy plac.

  5. Podziemny plac - spacer dźwiękowy

  6. Byle bez skuchy.

  7. Śpij Warszawo.

  8. Moje wielkie humanistyczne wesele.

  9. WawaKro.

W najbliższym czasie poinformujemy o szczegółach propozycji i terminach ich realizacji.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałych zachowujemy w pamięci i mamy nadzieję, że uda się nam w przyszłości zrealizować wspólne projekty na Placu Defilad.

Do zobaczenia. Na Placu Defilad - oczywiście.

Organizator: Plac Defilad/ Teatr Studio

Współorganizatorzy: barStudio, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Partner merytoryczny:Bôłt Records

Partnerzy: RWE przedstawia innogy, H&M, Grabczewscy

Patroni medialni: Co Jest Grane24

Zwiń